KONAČNO: NA KORAK DO PERSONALNE ASISTENCIJA U BIJELJINI – RASPISAN JAVNI POZIV

by Urednik

Gotovo dvije godine nakon pokretanja kampanje za uvođenje personalne asistencije u Bijeljini od strane lokalnog Udruženja žena sa invaliditetom „Impuls“, koje je podržano od strane PRAGG projekta i Švicarske Vlade, raspisan je javni poziv za pružaoce usluge personalne asistencije. Javni poziv je raspisan 08.05.2025. godine, a objavljen je danas, 12.05. A rok za prijavu zainteresovanih organizacija je do 31.05.2025. godine.

Podsjećamo, Skupština Grada Bijeljine je prije tačno 13 mjeseci donijela Odluku o proširenim pravima iz oblasti socijalne zaštite, koja je podrazumijevala da Bijeljina postane treća lokalna zajednica u Republici Srpskoj koja je uvela uslugu personalne asistencije. Ova vrsta socijalne usluge, za građane koji su suočeni sa određenom vrstom invalidnosti koja im onemogućava značajan niz važnih društvenih i životnih aktivnosti, ima veoma bitan uticaj na uključivanje osoba sa invaliditetom u razne društvene aktivnosti, a članovima porodica koji se brinu o njima daje priliku da mogu obavljati i neke svoje aktivnosti dok personalni asistenti provode vrijeme sa osobama sa invaliditetom.

Hronična sporost u administrativnim procesima je dovela do toga, da se od usvjanja Odluke o proširenim pravima iz oblasti socijalne zaštite, do usvajanja Pravilnika o uslugama personalne asistencije, čekalo više od pola godine. A od usvajanja Pravilnika do raspisivanja javnog poziva za pružaoce usluga personalne asistencije je prošlo još punih sedam mjeseci. Da smo kao društvo ažurniji, možda bi već mjesecima unazad postojala i praktična primjena usluge pesonalne asistencije za osobe sa invaliditetom, što je i bio cilj inicijative koju je još u junu 2023. godine, pokrenulo Udruženje žena sa invaliditetom „Impuls“ iz Bijeljine, uz podršku značajanog dijela javnosti i drugih predstavnika i organizacija koje se bave pitanjem osoba sa invaliditetom.

No,… Kako vrijeme ne možemo vratiti, hajde da vidimo o čemu se radi u javnom pozivu i da li će se konačno i u praksi uvesti pružanje usluga personalne asistencije.

U prethodnom periodu, kroz razgovore zainteresovanih strana ispred organizacija osoba sa invaliditetom i drugih udruženja sa predstavnicima Centra za socijalni rad, stvorena je slika da će javni poziv biti raspisan na period od 30 dana. Međutim, svega 15 dana je ostavljeno organizacijama, potencijalnim pružaocima usluga, da ispune stroge konkursne procedure, koje u tri najvažnije stavke predviđaju obavezu da su te organizacije: (1) registrovane za pružanje usluga personalne asistencije u skladu sa zakonom i upisane u odgovarajući registar kod nadležnih organa, (2) imaju obučena najmanje 2 personalna asistenta i (3) imaju sjedište na teritoriji grada Bijeljina.

U ovom trenutku, ne znamo da li postoji ijedna organizacija civilnog društva u Bijeljini koja ima ispunjenost prva dva uslova, a rokovi ostavljeni za prijavu zainteresovaih organizacija za pružanje usluga personalne asistencije, u slučaju da ne postoje organizacije koje ispunjavaju navedene uslove su takvi da niko neće ispuniti konkursnu proceduru. Pa postoji bojazan da usluga personalne asistencije neće započeti ni nakon prvog konkursa.

Podsjetićemo da je u Budžetu grada Bijeljine u 2024. godini bilo planirano izdvajanje 20.000 KM za uslugu personalne asistencije, ali da nijedna konvertabilna marka nije potrošena u ove svrhe, zbog kašnjenja sa usvajanjem Pravilnika o personalnoj asistenciji i u konačnici javnog poziva za pružaoce usluge. Propuštena je i prilika da se tim sredstvima promoviše ova usluga i pomogne zainteresovanim organizacijama da se pripreme za vrijeme raspisivanja konkursa i početak pružanja usluga personalne asistencije.

U 2025. godini je u Budžetu Bijeljine izdvojeno 60.000 KM za uslugu personalne asistencije. Dok se završi konkurs koji je raspisao Centar za socijalni rad, proći će 5 mjeseci u kojima je do sada trebalo biti potrošena gotovo polovina planiranih sredstava. Što otvara mnoga pitanja na koje će biti potrebno dobiti odgovor u narednom periodu.

I zaista situacija oko uvođenja personalne asistencije u Bijeljini je veoma delikatna. I da bi ova usluga zaista i bila realizovana potrebno je da se kroz razgovore sa Centrom za socijalni rad Bijeljina obave dodatne konsultacije oko uslova. I da se možda obezbijedi i produženje trajanja javnog poziva.

Potrebno je da se zainteresovane organizacije osoba sa invaliditetom i druge organizacije civilnog društva kroz sastanke ohrabre da preuzmu odgovornost da se ovaj proces i uspostavi i da osobe sa invaliditetom u Bijeljini zaista osjete šta znači usluga personalne asistencije.

U tu svrhu potrebno je i da se, u cilju što bržeg i kvalitetnijeg uspostavljanja ove usluge, uključe i Grad Bijeljina i njegove institucije.

(Ž.N., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa