Interes za pružaoce usluge personalne asistencije u Bijeljini ipak postoji!

by Urednik

Iako je u Bijeljini provejavalo mišljenje da neće biti zainteresovanih udruženja za pružanje usluga personalne asistencije, ipak se to neće dogoditi i sve je izvjesnije da će se ova usluga uskoro početi pružati prema onima kojima je neophodna.

U bijeljnskom Centru za kulturu Semberija je 20.05.2025. godine, u organizaciji Centra za socijalni rad Bijeljina i Udruženja žena sa invaliditetom “Impuls” održan radni sastanak sa ciljem promocije javnog poziva za pružanje usluge personalne asistencije. Prisutni su bili predstavnici Centra za socijalni rad iz Bijeljine, Crvenog krsta Bijeljina, Udruženja žena sa invaliditetom “Impuls”, Regionalnog udruženja distrofičara iz Bijeljine i Udruženja distrofičara regije Banjaluka. Iako na području grada Bijeljina djeluje značajno veći broj organizacija koje sa bave problematikom osoba sa invaliditetom, slabiji odziv na radni sastanak je pokazao da značajan broj ovih organizacija nije u mogućnosti da se bavi uslugom personalne asistencije, te da zbog toga, najvjerovatnije, nisu ni prisustvovali sastanku.

Tanja Milinković, izvršna direktorica Udruženja „Impuls“ je rekla da je zagovaračka kampanja za usvajanje Odluke o proširenim pravima započeta juna 2023. godine, da je 2024. godine, ista i usvojena te da je nakon toga Centar za socijalni rad u Bijeljini kreirao Pravilnik o pružanju usluge personalne asistencije, a prije nekoliko dana je raspisan i javni poziv za pružaoce usluge personalne asistencije. Dodala je da bez razvoja usluge na lokalnom nivou osobe sa invaliditetom nemaju nikakva prava, potpuno su isključena iz svih društvenih zbivanja iz zajednice.

Mila Stojanović rukovodilac Odsjeka za socijalnu zaštitu iz Centra za socijalni rad Bijeljina, rekla je da je Centar nosilac aktivnosti personalne asistencije, uz finansijsku podršku Gradske uprave Bijeljina, te da se javnim pozivom traži partnersko udruženje sa teritorije grada Bijeljine. Pozdravila je prisutne, dodajući da se nada da će neko od njih biti socijalni partner Centru u vezi personalne asistencije.

Istakla je da Centar do sada izradio Pravilnik za pružanje usluge personalne asistencije, a nakon toga je navela da su objavili javni poziv za pružaoce usluga personalne asistencije. Pozvali su na događaj potencijalne saradnike iz nevladinih organizacija, sa namjerom da uđu zajedno u ovaj zahtjevan i ozbiljan posao, sa ciljem da krajnji korisnici budu zadovoljni, te da se, uz malo truda, prevaziđe bar dio problema sa kojima se svakodnevno suočavaju osobe sa invaliditetom. Govorila je o uslovima javnog poziva, brojnim izazovima u vezi sa ispunjavanjem uslova, ali je i izrazila nadu da će se ova usluga pokrenuti na zadovoljstvo krajnjih korisnika.

Veoma značajno je bilo izlaganje Radovana Ristića, predstavnika Udruženja distrofičara regije Banja Luka, posebno sa pozicije pružaoca usluga, čime se Udruženje distrofičara regije Banja Luka bavi zadnjih 15-ak godina. Rekao je da je dobro što će Bijeljina biti treća lokalna zajednica u Republici Srpskoj koja pruža ovu uslugu i da je dobro da su u gradskoj upravi prepoznali ovu jednu od najvažnijih usluga za osobe sa invaliditetom kao veoma važnu. Istakao je da su propisi sa nivoa Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, veoma strogo postavljeni, bez potrebe i da je Udruženje koje i on predstavlja čekalo čak 10 godina na rješenje od strane Ministarstva da može obavljati usluga pružanja personalne asistencije. Rekao je da su pravilnici koji regulišu ovu oblast urađeni loše i da sputavaju organizacije da se prijavljuju na pozive za uslugu personalne asistencije.

Naveo je da moraju imati zaposlena bar dva stručna radnika (pravnik, psiholog, defektolog ili socijalni radnik, dva od navedenih u Pravilniku) u punom radnom vremenu, što predstavlja ozbiljan teret ovakvim organizacijama koje nemaju čvrste izvore finansiranja. S druge strane nema realne potrebe, a ni posla za stručna lica u punom radnom vremenu. Ukazao je i da se personalna asistencija treba i mora u budućnosti regulisati zakonom, kako ne bi bila prošireno pravo iz oblasti socijalne zaštite, nego obavezno pravo. Na završetku svoga izlaganja je ohrabrio prisutne predstavnike udruženja da se prijave na Javni poziv i da bi najlošija situacija bila da osobe sa invaliditetom ne dobiju personalnu asistenciju.

Aleksandar Savić iz bijeljinskog Crvenog krsta je u svojoj diskusiji izrazio namjeru da se Crveni krst bavi ovom uslugom, kazavši da imaju veliku većinu uslova ispunjenu, te da od decembra 2024. godine pružaju uslugu pomoći u kući. Naveo je da imaju kadrove za pružanje usluga, veći broj vozila na raspolaganju i da im je jedina zabrinutost u stvari procedura Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, koje veoma sporo kreira odgovore i rješenja.

Konačno, iako je u Bijeljini provejavalo mišljenje da neće biti zainteresovanih udruženja za pružanje usluga, ipak se to neće dogoditi i sve je izvjesnije da će se usluga personalne asistencije uskoro početi pružati prema onima kojima je neophodna. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite treba ozbiljno razmišljati o operativnosti koju pružaju organizacijama koje se bave uslugama socijalne i zdravstvene zaštite. Pravila koja postavljaju su prevaziđena, prestroga i često kao da nisu u funkciji da se pomogne najranjivijim kategorijama, nego su postavljena tako da čak mogu uskratiti određene vrste pomoći. I svako odlaganje razmatranja i izdavanja rješenja za pružaoce usluge personalne asistencije u Bijeljini je direktno onemogućavanje osobama sa invaliditetom da žive dostojanstvenije.

Ostaje da se vidi do zatvaranja Javnog poziva koliko će se organizacija prijaviti, a podsjetićemo i ovdje da je navedeni javni poziv otvoren do 31.05.2025. godine, a kako su naveli iz Centra za socijalni rad u Bijeljini, u slučaju da se niko ne prijavi, biće raspisa novi javni poziv.

(N.Ž., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa