“Posebno napominjemo da ovakvi požari deponija ispuštaju toksične pare i čestice, doprinose emisiji stakleničkih plinova, mogu osloboditi otrovne hemikalije i teške metale u tlo. Procjedne vode nastale nakon sagorijevanja otpada mogu zagaditi obližnje izvore vode. Izloženost dimu i toksičnim parama iz požara na deponijama može izazvati respiratorne probleme, pogoršati postojeća stanja poput astme i povećati rizik od raka pluća.”, navodi se u reagovanju Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT, na trovanje Sarajeva sa nelegalne deponije “Krupačke stijene”. Njihovo reagovanje, u nastavku, prenosimo u cjelosti.
Deponija “Krupačke stijene” u Istočnom Sarajevu, kojom upravlja JKP “Trnovo”, ponovo je postala predmet interesovanja nakon požara i zagađenja zraka u krugu od najmanje nekoliko desetina kilometara.
Na ovom lokalitetu, koji ne zadovoljava niti minimum standarda za ovu namjenu, odlaže se različiti neidentifikovani otpad, a navodno i medicinski otpad.
Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT provodila je aktivnosti na prikupljanju dokumentacije u vezi ovog problema i dobili smo odgovore nekoliko institucija, uključujući i dio projekta sanacije deponije komunalnog otpada “Krupačke stijene”.
U najkraćim crtama, situacija izgleda ovako:
Nikada nisu pribavljene ni ekološka ni vodna dozvola za rad ove deponije. To nam je u odgovoru potvrdilo i JKP “Trnovo”.
U spomenutom projektu sanacije navedeno je, između ostalog, sljedeće:
Na deponiji prisutni su, na više mjesta, unutrašnji (skriveni) požari koji se manifestuju kroz stalnu emisiju dima.
Deponija je popunjena sa deponovanim komunalnim i drugim nepoznatim vrstama otpada i svako dalje deponovanje uslovit će prekid unutrašnjeg pristupnog puta do mjesta deponovanja.
Deponovani komunalni i njemu sličan otpad kao i neke druge vrste neidentifikovanog otpada na deponiju nije zaštićen inertnom stijenskom masom što će sigurno u narednom periodu usloviti dalje širenje i pojavu pored unutrašnjih (skrivenih) i pojavu otvorenih požara na površini deponije.
Postoji i niz drugih negativnih pojava na svim dijelovima deponije.
Posebno napominjemo da ovakvi požari deponija ispuštaju toksične pare i čestice, doprinose emisiji stakleničkih plinova, mogu osloboditi otrovne hemikalije i teške metale u tlo. Procjedne vode nastale nakon sagorijevanja otpada mogu zagaditi obližnje izvore vode.
Izloženost dimu i toksičnim parama iz požara na deponijama može izazvati respiratorne probleme, pogoršati postojeća stanja poput astme i povećati rizik od raka pluća. Dugotrajna izloženost štetnim hemikalijama koje se oslobađaju sagorijevanjem otpada može dovesti do raznih zdravstvenih problema, uključujući rak, oštećenja nervnog sistema i razvojne poremećaje, posebno kod djece.
Postavlja se pitanje kako je moguće da ova deponija, tempirana bomba, uopšte radi?! Grad Istočno Sarajevo i inspekcije, imate li odgovor?!
(ACT / Odgovorno)