Ekološko udruženje “Opstanak”: “Dosta je! Vareš nije rudarska kolonija. Vareš je dom ljudi.”

by Urednik

 “NEMA novih istraživanja, NEMA novih koncesija i NEMA novih rudarskih projekata dok se u potpunosti ne riješi postojeći problem onečišćenja i dok se ne zaštiti zdravlje građana.”, navodi se u saopštenju ekološkog udruženja “Opstanak”, koje u nastavku prenosimo u cjelosti.

Nakon postojećeg rudnika Rupice, u kojem se eksploatiraju olovo, cink, srebro, zlato i tko zna što još, te nakon najava rudnika kroma u slivu Krivaje, na Tribiji i Duboštici, Varešu se očito “smiješi” još najmanje jedan rudnik, ovaj put antimona, piše portal BiznisInfo.

Kako je moguće da Varešani za ovakve planove saznaju iz medija?

Kako je moguće da se govori o novim investicijama dok se još uvijek vode rasprave o prisutnosti olova u krvi stanovnika Vareša i mogućim izvorima onečišćenja?

Kako je moguće da se planiraju novi rudnici dok roditelji strahuju za zdravlje svoje djece?

Naš zahtjev mora biti jasan:

NEMA novih istraživanja, NEMA novih koncesija i NEMA novih rudarskih projekata dok se u potpunosti ne riješi postojeći problem onečišćenja i dok se ne zaštiti zdravlje građana.

Zato kažemo: Dosta je!

Tražimo moratorij na sva nova istraživanja i sve nove rudarske projekte dok se ova kriza ne riješi.

Vareš nije rudarska kolonija. Vareš je dom ljudi.

(Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa