Eko aktivisti osim vlasti Republike Srpske dobili nove protivnike – sa tuzlanskog RGGF-a. Većina ipak protiv rudnika litija na Majevici.

by Urednik

“Grad Tuzla, iako administrativno ne pripada Republici Srpskoj, ima direktan interes da se spriječi potencijalna ekološka katastrofa koja bi mogla proizaći iz eksploatacije litija. Dosadašnja iskustva pokazuju da rudarenje litija nosi visok rizik zagađenja podzemnih voda i zemljišta, što može imati dalekosežne posljedice za cijelu regiju, uključujući Tuzlu. Posebno je zabrinjavajuće što rudnik litija pripada slivu rijeke Spreče, koja prolazi kroz Tuzlanski kanton i direktno utječe na vodne resurse, poljoprivredne površine i ekosisteme u široj regiji” – navedeno je u inicijativi vijećnika Gradskog vijeća Tuzla.

Eko aktivisti su, osim vlasti Republike Srpske, koje se bez ustezanja i skrivanja zalažu da rudna bogatstva u ovom entitetu prodaju stranim kompanijama, prvenstveno ležište litija i drugih atraktivnih minerala na području Majevice, dobili pobornike rudarenja ni manje ni više nego u Tuzli, svega nekoliko kilometara udaljenoj od Lopara, gdje su u proteklom periodu vršena geološka istraživanja i planirano otvaranje rudnika.

Otvoreno napadajući eko aktiviste i druge “neznalice”, oglasili su se iz Rudarsko geološko građevinskog fakulteta (RGGF) tuzlanskog Univerziteta.

Obraćajući se vlastima Tuzle, zamjerili su im što su vijećnici Grada Tuzle 04.09.2024. godine usvojili deklaraciju o najoštrijem protivljenju otvaranja rudnika litijuma na Majevici, traženje vijećnika da se razmotri ekološka ugroženost Tuzle usljed planirane eksploatacije litijuma na Majevici i donošenje konkretnih zaključaka o zaštiti životne sredine i zdravlja građana. U ovoj ustanovi visokog obrazovanja izražavaju nezadovoljstvo i što je predstavnik gradske vlasti Almir Šuta u Loparama 12.09.2024. godine u ime Grada potpisao Zajedničko saopštenje osam lokalnih zajednica o protivljenju eksploataciji ruda na Majevici.

Predlagače inicijative i predstavnike vlasti grada u kojem imaju sjedište smatraju, kako navode, samo politički kompetentnim, ali da nemaju kompetencije rudarske, geološke, hidrogeološke ili ekološke struke.

“Nastavnici i saradnici RGGF Tuzla smatraju da zvaničnici na svim nivoima vlasti, pa tako i u Gradskom vijeću Tuzle, moraju konsultovati struku prije pokretanja inicijativa koje se odnose na oblast gdje RGGF ima kompetencije” – zamjerili su iz ove ustanove vlastima Tuzle, tvrdeći da su podlegle “pritiscima i kampanjama koje vode ekološka udruženja”, a među prozvanim su “Eko put” Bijeljina, Centar za promociju civilnog društva, te pokret “Karton revolucija”.

Kada je riječ o Gradskom vijeću Tuzle, dvojica vijećnika su zvanično podnijeli prijedlog za uvrštavanje tačke dnevnog reda na sjednicu i razmatranje ekološke ugroženosti Tuzle usljed planirane eksploatacije litija na Majevici i donošenje konkretnih zaključaka o zaštiti životne sredine i zdravlja građana, odnosno upravo teme zbog koje su reagovali iz članice Univerziteta Tuzla.

“Grad Tuzla, iako administrativno ne pripada Republici Srpskoj, ima direktan interes da se spriječi potencijalna ekološka katastrofa koja bi mogla proizaći iz eksploatacije litija. Dosadašnja iskustva pokazuju da rudarenje litija nosi visok rizik zagađenja podzemnih voda i zemljišta, što može imati dalekosežne posljedice za cijelu regiju, uključujući Tuzlu. Posebno je zabrinjavajuće što rudnik litija pripada slivu rijeke Spreče, koja prolazi kroz Tuzlanski kanton i direktno utječe na vodne resurse, poljoprivredne površine i ekosisteme u široj regiji” – navedeno je u inicijativi vijećnika.

Što se tiče vlasti RS, posredstvom predsjednika tog entiteta Milorada Dodika, one su osim Mađarima, ponudile i predsjedniku SAD Donaldu Trampu litijum i druge rudarske koncesije. Eko aktivisti se, kako kažu, pribojavaju da bi nakon putovanja u Izrael i iz te zemlje mogle doći informacije da je i njima nuđeno da rudare u RS.

“Navikli smo na svakodnevna iznenađenja koje nam vlasti priređuju, a evo navikavamo se i na druge koji su za rasprodaju prirodnih bogatstava koje imamo. Nećemo se osvrtati na njih, mi imamo svoj pravac i ciljeve, a osnovni je da neće biti kopanja i rudarenja na Majevici. Podnijeli smo krajem januara inicijativu Narodnoj skupštini Republike Srpske, sa više od šest hiljada potpisa građana iz Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika, kojom se traži zaštita planine Majevice i donošenje odluke o moratoriju na geološka istraživanja i eksploataciju ruda, minerala i drugih resursa na ovom području. U ovoj sedmici su nam iz NSRS tražili podatke za dopunu dokumentacije i to ćemo ispoštovati do iduće sedmice.” – izjavila je za naš portal predsjednica udruženja “Eko put” Snežana Jagodić Vujić.

I vlasti Lopara, opštine u kojoj su vršena dvogodišnja istraživanja i na čijem području je od Vlade RS planirano otvaranje rudnika, su izričito protiv.

“Nakon odugovlačenja sa odgovorom, dobili smo iz Ministarstva energetike i rudarstva informaciju da je zahtjev za koncesiju u zakonskom roku, odnosno prije 17.02.2025. godine, kada je isticao taj krajnji rok, formalno podnijelo privredno društvo “Ar core ulaganja”. Nastavljamo borbu, stav je građana, a mi smo njihov servis, da ne dolaze u obzir bilo kakve rudarske akrivnosti i toga ćemo se strogo pridržavati. Nema odstupanja” – izjavio je za naš portal načelnik opštine Lopare Rade Savić.

Sve u svemu, na Majevici slijedi vruće proljeće, jer će se dosta toga dešavati kada je u pitanju otvaranje rudnika – odlučivati o moratoriju na rudarenje bilo koje vrste, te, o inicijativi za proglašenje Majevice “Parkom prirode”.

“Za nas, trenutno je najvažnije da se valjano pripremimo za veliki regionalni skup u Bijeljini 6. aprila, na kojem ćemo iznijeti nove detalje u vezi sa našom borbom za očuvanje Majevice. Prethodni javni skup “Odbrana Majevice od rudnika litijuma” u Loparama bio je 12. marta, kada smo, zbog velikog interesovanja građana za javnu tribinu, morali iz zatvorenog prostora Centra za kulturu i informisanje da skup izmjestimo na otvoreno. U Bijeljini očekujemo još veći odziv, dolaze nam aktivisti i građani iz Lopara, Ugljevika, Zvornika, a najavili su nam se mnogi građani i iz Čelića, Teočaka, Tuzle i još nekih gradova” – kaže Jagodić Vujić.

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa