Eko aktivisti i vlasti Lopara i Bijeljine zaprijetili sudskim procesima ako vlasti Republike Srpske daju saglasnost za otvaranje rudnika na Majevici

by Urednik

“Problem mogućeg otvaranja rudnika litijuma pogađa populaciju ne samo regiona Majevice, već i Semberije, Posavine i Podrinja, a kako se u dolini Jadra kod Loznice u Republici Srbiji dešava isti problem sa litijumom, možemo slobodno da pretpostavimo da je više stotina hiljada ljudi, koji žive na ovim područjima, pogođeno uticajima rudarenja litijuma i drugih metala na životnu sredinu i zajednice. Protivljenje zasnivamo na jasnim i opravdanim razlozima, jer je takav projekat u potpunosti nespojiv sa društvenim, ekološkim i ekonomskim dobrobitima naše zajednice” – stoji, između ostalog, u nacrtu pisma, u čiji je sadržaj imao uvid portal Odgovorno.

Građani, eko organizacije i lokalne vlasti koje gravitiraju području Majevice će istrajati u borbi protiv planiranog otvaranja rudnika u Loparama, jer bi realizacija tog projekta imala katastrofalne posljedice po zajednicu i region. Ovaj je stav, odnosno nepokolebljivost lokalnog stanovništva, potvrđen i na dva posljednja protestna skupa – u Loparama 12. marta 2025. godine i Bijeljini 06. aprila 2025. godine.

I sa ovim će se stavom, vlastima Republike Srpske, zvanično obratiti Ekološka udruženja “Čuvari Majevice” iz Lopara i “Eko put” iz Bijeljine, zajedno sa lokalnim upravama Lopara i Bijeljine, sa “odobrenjem” građana ovih lokalnih zajednica, ali i iz Ugljevika, Zvornika, Brčkog, Čelića, Tuzle i drugih, čiji predstavnici su se u velikom broju odazvali na javnim skupovima u Loparama i Bijeljini. Zaprijetili su sudskim procesima ukoliko vlasti tog entiteta daju dozvolu da se na Majevici otvori rudnik litijuma i drugih mineralnih sirovina.

“Problem mogućeg otvaranja rudnika litijuma pogađa populaciju ne samo regiona Majevice, već i  Semberije, Posavine i Podrinja, a kako se u dolini Jadra kod Loznice u Republici Srbiji dešava isti problem sa litijumom, možemo slobodno da pretpostavimo da je više stotina hiljada ljudi, koji žive na ovim područjima, pogođeno uticajima rudarenja litijuma i drugih metala na životnu sredinu i zajednice. Protivljenje zasnivamo na jasnim i opravdanim razlozima, jer je takav projekat u potpunosti nespojiv sa društvenim, ekološkim i ekonomskim dobrobitima naše zajednice” – stoji, između ostalog, u nacrtu pisma, u čiji je sadržaj imao uvid portal Odgovorno.

U pismu – koje će biti naslovljeno na adrese predsjednika RS Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića, ministra energetike i rudarstva Petra Đokića i predsjednike klubova poslanika u NSRS – navedeno je ukupno sedam razloga na kojima temelje svoje protivljenje realizaciji projekta otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma i kalijuma na Majevici.

“Među njima su blizina naseljenim mjestima, jer se potencijalna lokacija rudnika nalazi u neposrednoj blizini naseljenog mjesta Lopare, u kojem živi približno 3.000 stanovnika, ekološki rizici iz razloga što područjem istraživanja protiču rijeke Gnjica i Janja, koje pripadaju slivovima rijeka Save i Drine, te da bi svako potencijalno zagađenje ovih vodotokova izazvano rudarskim aktivnostima predstavljalo ozbiljnu i nesagledivu prijetnju za prirodu, životnu sredinu i zdravlje stanovništva i biodiverziteta nizvodno. Takođe, i opasni procesi ekstrakcije, neslaganje sa pravcima razvoja lokalne zajednice i drugi nabrojani razlozi sa argumentima” – kaže za naš portal predsjednica “Eko puta” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić.

Osim ovih argumenata za zahtjev za odustajanje čelnika RS da izdaju koncesiju za otvaranje rudnika i od nuđenja mineralnih sirovina Mađarskoj, SAD i, kako ističu ekolozi, ko zna kome nisu sve ponudili javno ili u tajnosti, su i činjenice kojim bi vlasti same sebe negirale. Naime, poznato je da je je planina Majevica prema Prostornom planu RS predviđena da bude “Park prirode”.

“S tim u vezi apelujemo da se posluša glas naroda sa područja Majevice, Semberije i šire i postupak dodjele koncesije za otvaranje rudnika na Majevici, podnijet od strane kompanije “Ar core ulaganja” d.o.o. Banja Luka hitno obustavi, kako ne bi izazvao nesagledive posljedice po regiju Majevice, Semberije i šire i moguće proteste stanovništva i sudske sporove i procese. Nadamo se da postoji glas razuma među osobama koje odlučuju o sudbini naroda na ovim prostorima i da se neće voditi sitnim i političkim interesima, profitima stranih kompanija, koji mogu uticati na budućnost ove regije” – zaključuje se na kraju pisama koje potpisuju ekološka udruženja iz Lopara, Bijeljine, kao i čelnici vlasti te dvije lokalne zajednice.

(Lj.Đ., Odgovorno / Foto: Č.M.)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa