Dobojlije i Maglajlije zajedno protiv eksploatacije kamena na Ozrenu

by Urednik

Dobojlije i Maglajlije zajedno organizuju javnu tribinu pod nazivom “Zajedno za Ozren”, koju će održati na mjestu potencijalnog kamenoloma u četvrtak 10.07.2025. godine u 18 sati.

Mještani međuentitetskog naselja Rječica su odlučili da se zajednički upuste u borbu protiv korumpiranih vlasti i bahatih investitora u geološka istraživanja i otvaranje kamenoloma na Ozrenu. Dobojlije i Maglajlije zajedno organizuju javnu tribinu pod nazivom “Zajedno za Ozren”, koju će održati na mjestu potencijalnog kamenoloma u četvrtak 10.07.2025. godine u 18 sati.

Na mjestu na kojem je dobojsko privredno društvo „Limunkop“ d.o.o. Doboj vršilo geološka istraživanja, a zatim nedavno pokrenulo i proceduru i zatražili koncesiju za otvaranje kamenoloma kod nadležnog Ministarstva energetike i rudarstva RS. To ministarstvo je 27.05.2025. godine objavilo Javni poziv za izbor koncesionara za eksploataciju i otvaranje kamenoloma na Ozrenu u Mjesnoj zajednici Rječica, Grad Doboj. Rok za dostavu ponuda istekao je 25.06.2025.godine.

„Limunkop“ je nakon prošle godine završenih geoloških istraživanja, u okviru postupka za podnošenje zahtjeva za otvaranje kamenoloma, tražilo saglasnost lokalnih vlasti, pa je Skupština grada Doboj na sjednici 06.06.2024. odbila taj prijedlog. Kao razlog navedeno je da su građani dijela ove mjesne zajednice, kao i okolnih ozrenskih naselja, javno protestima, izražavali nezadovoljstvo što se pod tobožnjim geološkim istraživanjima vršila i brutalna eksploatacija tehničkog kamena i negodovali su što se pored više kamenoloma na tom dijelu Ozrena otvara još jedan, u blizini stambenih objekata, odnosno kuća.

Međutim, već naredni mjesec, tačnije na sjednici 25.07.2024. godine, ponovo su odbornici SG Doboj razmatrali i izjašnjavali se po ovom pitanju i usvojili „Informaciju o podnesenoj inicijativi za dodjelu koncesije za eksploataciju tehničkog građevinskog kamena serpentinisanog peridotita na ležištu „Ravna kosa“ u Rječici Grad Doboj“. Time je „Limunkop“ dobio „zeleno svjetlo“ da kod nadležnog ministartva pokrene proceduru i podnese zahtjev za eksploataciju i otvaranje kamenoloma.

“Samo mjesec nakon što je planina Ozren stekla status zaštićenog područja prirode, mještani ozrenskih naselja između Doboja i Maglaja suočavaju se s prijetnjom otvaranja novog kamenoloma nadomak njihovih kuća, četvrtog na potezu od svega deset kilometara. Ogorčeno lokalno stanovništvo odlučilo je zbog toga organizovati javnu tribinu u četvrtak, 10. jula 2025. godine, posvećenu štetnim posljedicama najavljene eksploatacije tehničkog kamena u naselju Rječica. Tribina će se održati upravo na lokaciji planiranog kamenoloma Ravna kosa, Orline, nakon što je Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije na ovom području, koje se nalazi u neposrednoj blizini entitetske linije u dolini rijeke Bosne” – informacije su od ozrenskih aktivista pred održavanje javne tribine.

Aktivisti smatraju da je paradoksalno da je javni poziv za koncesiju raspisan nepunih mjesec dana nakon što je Skupština grada Doboj proglasila Ozren zaštićenim područjem prirode. U odluci je izričito navedeno protivljenje svakoj aktivnosti i djelatnosti koje bi predstavljale faktor ugrožavanja i oštećenja zaštićenog područja ove planine. Budući da se Grad Doboj nije oglasio povodom Javnog poziva za koncesiju, lokalno stanovništvo odlučilo je organizovanjem tribine informisati i upozoriti nadležne, ali i širu javnost o nizu nezakonitosti koje se vežu uz planiranu eksploataciju, naveli su aktivisti.

Takođe, ističu da, iako Zakon o koncesijama Republike Srpske propisuje obavezne javne konsultacije sa stanovnicima područja gdje se planira koncesija, one, prema njihovim tvrdnjama  nikada nisu održane. Prenose i tvrdnje mještana, da je pod izgovorom geoloških istraživanja koja su provođena u proteklom periodu, na ovom području vršena nelegalna eksploatacija kamena, o čemu svjedoči velika količina već odvezenog materijala.

“Kako nam mještani tvrde, u tim radnjama su učestvovala preduzeća iz oba entiteta. Iako su građani više puta protestovali te pozivali policiju i nadležnu inspekciju, prema dostupnim zapisnicima, inspekcija nije adekvatno utvrdila stvarno stanje na terenu. Odmah nakon raspisivanja javnog poziva, Savez za zakonito i transparentno raspolaganje imovinom u BiH, koji okuplja brojne organizacije civilnog društva i neformalne grupe građana iz cijele zemlje, osporio je proceduru dodjele koncesije za otvaranje kamenoloma u Rječici. Savez je zatražio od Pravobranilaštva BiH hitnu reakciju jer je planirana eksploatacija u suprotnosti s odlukom Ustavnog suda BiH i odredbama Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom. Riječ je o koncesiji koja bi trajala 30 godina, zbog čega se lokalno stanovništvo pribojava da bi posljedice po životnu sredinu, izvore pitke i mineralne vode, šumske ekosisteme i svakodnevni život mogle biti ogromne i dugoročne” – kažu aktivisti.

Ukazuju i da mještani već imaju negativna iskustva s postojećim kamenolomima u okolini, gdje je dosadašnja eksploatacija dovela do uništenja lokalnih puteva, zagađenja vazduha te narušavanja svakodnevnog mira i sigurnosti u zajednici zbog stalne buke, detonacija i pojačanog saobraćaja teretnih vozila. Posebno ukazuju na probleme saobraćajne bezbjednosti, jer teški kamioni koji prevoze kamen prolaze pored brojnih domaćinstava, ugrožavajući djecu, pješake i druge učesnike u saobraćaju.

“Otvaranje još jednog kamenoloma dodatno bi pogoršalo postojeće probleme, a posebno povećalo rizik od zagađenja vazduha lebdećom prašinom i gubitka izvorišta, uključujući nadaleko poznati rječički kiseljak. Novi kamenolom mogao bi dovesti do drastičnog pogoršanja kvaliteta života i ozbiljnog ugrožavanja zdravlja ne samo u dobojskim naseljima Rječica, Paklenica i Trbuk, već i u maglajskim Moševac i Kosova. Riječ je o gusto naseljenom području s obje strane rijeke Bosne, na prostoru lokalnih zajednica Doboj i Maglaj, gdje živi više hiljada stanovnika. Mještani dobojskih i maglajskih naselja u blizini planiranog kamenoloma pozivaju sve građane iz oba entiteta da prisustvuju tribini simboličnog naziva „Zajedno za Ozren“, kako bi se informisali o štetnim posljedicama planirane eksploatacije, dogovorili naredne korake i zajednički poručili da planina Ozren mora ostati zaštićeno područje prirode s obje strane entitetske linije” – poziv je, u ime mještana Rječice, na akciju, ozrenskih eko aktivista.

(Lj.Đ., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa