Brčko distrikt, posljednji u Evropi, dobija zakon o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju lica s invaliditetom

by Urednik

“Nažalost, žalosno je da smo mi kao zajednica posljednji u Evropi koji donose ovakvo zakonsko rješenje, ali upravo to nas dodatno obavezuje da kroz javne rasprave sagledamo najbolje evropske i regionalne prakse i prilagodimo ih potrebama našeg društva. Stoga pozivam sva udruženja, osobe s invaliditetom, stručnjake i zainteresovane građane da se aktivno uključe u predstojeće javne rasprave.“

Nakon što je 6. maja razmotren na sjednici Zakonodavne komisije, a 7., u jutarnjim satima, na Komisiji za rad, zdravstvo i socijalnu zaštitu, te sa njih proslijeđen u daljnju skupštinsku proceduru, Nacrt Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju lica s invaliditetom Brčko distrikta BiH našao se danas, 7. maja, pred poslanicima Skupštine Brčko distrikta.

I zahvaljujući činjenici da je bio na samom početku dnevnog reda 10. redovne sjednice Skupštine, koja je prekinuta već nakon treće tačke, nacrt ovog zakona je danas i usvojen, “u prvom čitanju”.

Radi se o izuzetno važnom zakonu, kojim će se, nakon njegovog konačnog usvajanja i implementacije, popuniti praznina koja postoji u Brčko distriktu, koji, za razliku od bh. entiteta i zemalja u okruženju, nema zakonski regulisana prava osoba sa invaliditetom na zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju, čime se u Brčko distriktu dodatno otežava pristup tržištu rada i doprinosi diskriminaciji ove ranjive kategorije.

Na ovaj problem već duže vrijeme ukazuju iz nevladinog sektora, koji insistira na usvajanju Zakona i na rješenjima koja garantuju povećanje broja zaposlenih osoba sa invaliditetom u Brčko distriktu, njegovom implementacijom u nastavku.

„Želimo da se prednost pri zapošljavanju ne vezuje samo za jednak broj bodova, već da osoba sa invaliditetom ima stvarnu šansu ako je među najboljim kandidatima. Predložili smo da poslodavci koji nisu u zakonskoj obavezi da zapošljavaju osobe sa invaliditetom mogu, umjesto plaćanja doprinosa, kupovati robu i usluge od preduzeća koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom. To je konkretna podrška inkluzivnim radnim mjestima, a ne puka budžetska obaveza. Olakšavamo i uslove za osnivanje inkluzivnih preduzeća, jer vjerujemo da i mala preduzeća mogu biti dio promjene, ako im zakon to dozvoli. Takođe, tražimo da javne institucije barem 20% svojih potreba za proizvodima i uslugama zadovolje preko ovih preduzeća – isto kao što to već važi u entitetima, jer građani Brčko distrikta ne smiju imati manja prava. Na kraju, predložili smo i povećanje kazni za one koji krše zakon, jer lična odgovornost mora postojati. Ove izmjene mijenjaju logiku sistema i prave prostor za ravnopravnije učešće osoba sa invaliditetom u svijetu rada.“, navodi Nataša Damjanović, predsjednica Udruženja Vjera i nada.

Vrlo važan stav, na Skupštini je, prilikom predstavljanja Nacrta Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju lica s invaliditetom Brčko distrikta BiH, iznijela Stojanka Knežević, član radne grupe za izradu ovog zakona:

“Osiguravanje jednakog tretmana lica sa invaliditetom je ustvari pitanje zaštite osnovnih ljudskih prava a nikako pitanje neke socijalne pomoći.”

Na tom tragu bio je i jedan od diskutanata na sjednici, poslanik Zijad Nišić, koji je istakao:

“Ovaj zakon koji je pred nama nije jednostavni zakonski akt ili pravni okvir. To je, ustvari, jedan korak ka demokratiji, dakle, jedna socio-ekonomska inkluzija lica koja su na margini društva.”

Osim nacrta Zakona, koji je, u prvom čitanju, usvojen jednoglasnom odlukom svih prisutnih na sjednici, usvojena je i odluka o organizovanju dvije javne rasprave koje će se održati 13. i 15. maja 2025. godine, kako bi se u kreiranje finalnog sadžaja ovog zakona uključila što šira društvena zajednica.

Predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH, Damir Bulčević, istakao je važnost donošenja ovog zakona:

„Skupština Brčko distrikta BiH smatra ovo zakonsko rješenje izuzetno važnim jer se njime prvi put sistemski uređuje oblast profesionalne rehabilitacije, osposobljavanja i zapošljavanja osoba s invaliditetom. Cilj i intencija ovog zakona jeste njihovo aktivno uključivanje u društvenu zajednicu i ravnopravno učešće na tržištu rada. Organizovanjem dvije javne rasprave želimo uključiti što širu javnost, struku, udruženja i sve građane, kako bismo prije konačnog, drugog usvajanja dobili kvalitetan, primjenjiv i evropski usklađen zakon. Najveću korist od ovog zakonskog rješenja imat će upravo osobe s invaliditetom, kojima će se otvoriti veće mogućnosti zapošljavanja i aktivnog uključivanja u društveni život.”.

Pritom je dodao:

“Nažalost, žalosno je da smo mi kao zajednica posljednji u Evropi koji donose ovakvo zakonsko rješenje, ali upravo to nas dodatno obavezuje da kroz javne rasprave sagledamo najbolje evropske i regionalne prakse i prilagodimo ih potrebama našeg društva. Stoga pozivam sva udruženja, osobe s invaliditetom, stručnjake i zainteresovane građane da se aktivno uključe u predstojeće javne rasprave.“

(T.H., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa