U vremenu kada su sukobi sveprisutni, ženski glasovi za nenasilje i solidarnost važniji su nego ikad.
Aktivistkinje 12 ženskih nevladinih organizacija, okupljenih u mreži “Mir sa ženskim licem”, u 12 gradova u BiH – Sarajevu, Mostaru, Banjaluci, Bratuncu, Višegradu, Modriči, Cazinu, Zenici, Bosanskom Grahovu, Prijedoru, Vogošći i Bijeljini – obilježile su Međunarodni dan ženskih akcija za mir i razoružanje, uz zajedničku i globalnu poruku da odbijaju nasilje kao rješenje.
Ovo je dan posvećen odavanju priznanja naporima, hrabrosti i predanost žena širom svijeta i njihovom doprinosu u promovisanju mira, razoružanja i sprečavanju nasilja.
U vremenu kada su sukobi sveprisutni, ženski glasovi za nenasilje i solidarnost važniji su nego ikad.
Aktivistička mreža “Mir sa ženskim licem”, koja trenutno okuplja 12 organizacija civilnog društva iz BiH – Fondacija „Lara“ Bijeljina, Udruženje građana „Budućnost“ Modriča, Fondacija „Udružene žene“, Helsinški parlament građana Banja Luka, „Glas žene“ Bihać, „Udruženje građanki Grahovo“ iz Bosanskog Grahova, Udruženje „Žena BiH“ iz Mostara, Udruženje žena „Most“ iz Višegrada, „Forum žena“ Bratunac, Fondacija CURE iz Sarajeva, Centar ženskih prava iz Zenice, Udruženje Prijedorčanki „Izvor“ iz Prijedora – uličnim akcijama organizovanim širom BiH željela je skrenuti pažnju na važnost svakog aktivizma u očuvanju mira. Kao i na potrebu borbe protiv svih oblika nasilja, promocije ljudskih prava i rodne ravnopravnosti.
“Svako od nas može doprinijeti izgradnji mira, suočavanju s prošlošću i stvaranju jednog boljeg društva u Bosni i Hercegovini…”, izjavila je Selma Badžić, aktivistica Centra ženskih prava Zenica.
“U Bosni i Hercegovini, organizacije i aktivistkinje godinama rade na prevenciji nasilja i militarizma, edukaciji, jačanju tolerancije, povjerenja i socijalne kohezije i izgradnji održivog mira.”, naveli su, u svom saopštenju za javnost, povodom ovog dana, iz Fondacije “Lara” Bijeljina.
“Naš je stav da mira nema bez aktivnosti i aktivizma žena. Mada smo često skrajnute kada je u pitanju izgradnja mira i priča o miru, ono što su aktivistice u Bosni i Hercegovini doprinijele za ovih 30 godina je nešto neprocjenjivo”, istakla je Bojana Jovanović, aktivistica Centra ženskih prava.
„UN Rezolucija 1325 ‘Žene, mir i sigurnost’ naglašava da su napori u pogledu mira i sigurnosti održiviji kada su žene ravnopravni partneri u prevenciji nasilnih sukoba, zaštiti i pružanju pomoći, kao i oporavku od oružanih sukoba i izgradnji trajnog mira.”, podsjetio je u maju prošle godine Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH. Dodajući: “Prepoznajući njen transformativni potencijal, BiH je do sada usvojila tri provedbena akcijska plana za implementaciju ove Rezolucije, čime je potvrdila opredijeljenost za njeno kontinuirano i sistemsko provođenje. Ovo je prilika da skrenemo pažnju na značaj Rezolucije 1325, kao i važnost osnaživanja uloge žena u očuvanju mira, sigurnosti i pomirenja, jer na taj način BiH jača svoje sigurnosne kapacitete i postaje mirnije mjesto za život“.
Očuvanje mira trebalo bi biti imperativ svakog građanina, smatraju bh. aktivistice iz mreže “Mir sa ženskim licem”, poručujući da je život bez nasilja i oružja, sa više dijaloga i uvažavanja, u svakom slučaju bolji izbor.
(T.H., Odgovorno)