Ne možemo se složiti sa postupkom Ministarstva za privredu ZDK da nam uskrati tražene i detaljne informacije, jer se te aktivnosti provode na državnom zemljištu i to onom za koje je predviđena zaštita” – reakcija je eko aktivista dostavljena portalu Odgovorno.ba.
Ministarstvo privrede ZDK nije omogućilo aktivistima Mreže Aarhus centara za Zelenu agendu i zaštitu okoliša uvid u kompletan sadržaj ugovora koje je sa kompanijom “Seven Plus” d.o.o. Sarajevo zaključilo za geološka istraživanja na lokalitetu “Duboštica-Tribija” u aprilu 2021. godine. Odnosno, rješenjem od 16.07.2025. godine odbilo je pristup informacijama formalnom podnositelju zahtjeva udruženju Aarhaus centar u BiH, koje je u ime više organizacija civilnog društva tražilo informacije o datoj koncesiji i dostavu kopija Ugovora o koncesiji i Aneksa I izmjene Ugovora o koncesiji.
Dan pred istek zakonskog roka za odgovor aktivistima po ZOSPI-ju – a zahtjev su uputili 17.06.2025. godine – od ministarstva ZDK su obavješteni da neće dobiti traženu dokumentaciju, jer su dobili negativan odgovor od kompanije “Seven Plus”, kojoj su se obratili tražeći saglasnost da mogu kopirati i dostaviti ugovore aktivistima. U traženju informacija precizirano je da pored kopija traže i dokaze kojima se potvrđuje da je zaključenju aneksa ugovora prethodilo postojanje više sile u toku realizacije prvog potpisanog ugovora, zbog čega je potpisan u istom mjesecu aprilu 2021. godine i aneks.
Kao razloge za odbijanje davanja traženog, eko aktivistima iz Ministarstva za privredu ZDK su naveli da su uzeli u obzir činjenicu da zahtjev koji su poslali uključuje povjerljive komercijalne interese, odnosno podatke i da se na isti primjenjuju i odredbe Zakona o obligacionim odnosima.
“Radi se o informacijama i dokumentaciji koja uključuje povjerljive komercijalne interese, kao i to da se radi o ličnim podacima , a zbog čega bi njihovim djeljenjem za treću stranu objektivno mogla nastupiti šteta i takvo bi postupanje istu izložilo neopravdanim reputacijskim rizicima i strahovima” – citirali su iz Ministarstva odgovor koji su dobili od investitora “Seven Plus”.
Ministarstvo je još prenijelo stav investitora, sa kojim su zaključili ugovor o koncesiji, da ima “strah” da bi se traženi dokumenti, koji bi bili dostavljeni podnosiocu Zahtjeva, mogli zloupotrijebiti tako što će se isti otkriti i dostaviti trećim licima, odnosno konkurenciji koja obavlja iste ili slične poslove, te da bi zbog toga mogla nastupiti neprocjenjima materijalna i nematerijalna šteta prema koncesionaru geo istraživanja kod Vareša.
U odgovoru iz ministarstva se još navodi da zbog toga što koncesionar nije saglasan da se aktivistima dostave kopije ugovora, kao i što u dostavljenoj dokumentaciji od investitora o postojanju više sile u toku realizacije koncesionog ugovora ima ličnih i zdravstvenih podataka, zbog čega su odlučili da prema ZOSPI traženo “utvrde kao izuzetak od priopćavanja”.
Na ove informacije reagovali su eko aktivisti koji se protive geološkim istraživanjima kod Vareša i namjeri da se na području izuzetno bogatom šumom oživi rudarska aktivnost, započeta još u periodu Austro-Ugarske okupacije a poslednji put evidentirana prije ravno pola stoljeća.
“Vjerovatno bi trebalo da razumijemo razloge investitora zašto želi da sve u vezi ovog iznenadnog pojavljivanja kontroverznog “rudarskog tajkuna” Miloša Bošnjakovića na lokalitetima Duboštica i Tribija kod Vareša i namjere da nakon istraživanja ruda nikla i kobalta, pa i zlata i drugih metala na Ozrenu, Sinjakovu i Čajniču, provodi istražne radnje u cilju pronalaska ekonomski isplativih rezervi hroma, ostane tajna. Ali, ne možemo se složiti sa postupkom Ministarstva za privredu ZDK da nam uskrati tražene i detaljne informacije, jer se te aktivnosti provode na državnom zemljištu i to onom za koje je predviđena zaštita” – reakcija je eko aktivista dostavljena portalu Odgovorno.ba.
Naš portal ima uvid i u sadržaj Žalbe, koja je juče (22.07.2025.) upućena od strane Mreže Aarhus centara za Zelenu agendu i zaštitu okoliša, odnosno formalnog podnositelja Resursnog Aarhaus centra u BiH, prema drugostepenom organu Ministarstva za privredu ZDK.
Žalbom su aktivisti ukazali na kršenje ZOSPI-ja, pozivajući se na Aarhusku konvenciju, koja kao međunarodni pravi akt ima primat u primjeni nad domaćim zakonodavstvom.
Pozivajući se na činjenicu da kao podnositelj Zahtjeva za dostavu tražih informacije “Aarhaus centar u BiH” predstavlja “javnost koju se predmet tiče” i da imaju aktivnu legitimaciju za podnošenje i učešće u postupcima koji se tiču okoliša, eko aktivisti traže da drugostepeni organ ministarstva ZDK utvrdi da je prvostepeni prekršio zakonske odredbe ZOSPI-ja. Takođe da mu naloži dostavu svih traženih informacija, najavljući da će u protivnom biti primorano tražiti zaštitu svojih prava pred nadležnim sudom.
Podsjećamo, u sličnom slučaju, Transparency International u Bosni i Hercegovini podnio je treću tužbu protiv Ministarstva saobraćaja i veza RS koje, i nakon što je dva puta izgubilo sudski spor, odbija da objavi Ugovor o koncesiji za gradnju autoputa Banjaluka-Prijedor sa kompanijom “SDHS-CSI BH“.
“Ubjeđeni smo da imamo potpuno pravo i obavezu prema javnosti da obezbijedimo informacije o iznenada “oživljenoj” koncesiji na području Vareša. Posebno i zbog toga što nam sa terena stižu informacije da je Bošnjakovićeva firma već počela pripreme i gradnju pristupnih puteva kroz državno zemljište. Takođe, napomenućemo da smo od Agencije za vodno područje rijeke Save na naš upit dobili odgovor da pravnom licu Seven plus d.o.o. Sarajevo nisu izdali vodne akte za aktivnosti na provođenju istražnih radova i ispitivanja mineralnih sirovina na području Općine Vareš” – navode aktivisti Mreže.
(Lj.Đ., Odgovorno / Foto: D.Š.)