Postporođajna depresija prepoznata kao prioritet: skrining se vraća u domove zdravlja u Republici Srpskoj

by Urednik

„Kao što često ističemo, postporođajna depresija je najčešća komplikacija nakon poroda, od koje pati oko 20% žena, a veliki broj slučajeva ostaje neprepoznat i neliječen. Zbog toga pozdravljamo odluku Ministarstva da kroz Akcioni plan uvede redovan skrining na depresiju u perinatalnom periodu u najmanje deset jedinica lokalne samouprave i revidira Metodološko uputstvo za skrining.“, navodi se u saopštenju Centra za edukaciju i promociju zdravog života “EKO EHO”, koje u nastavku prenosimo u cjelosti.

Udruženje EKO EHO – Centar za edukaciju i promociju zdravog života pozdravlja donošenje novog Programa promocije mentalnog zdravlja građana Republike Srpske za period 2025–2027 i pratećeg Akcionog plana, kojim se definiše nastavak skrininga na postporođajnu depresiju kao dio sistemskih mjera zaštite mentalnog zdravlja majki i porodica. Ovi koraci su od suštinske važnosti za očuvanje mentalnog zdravlja žena u najosjetljivijem periodu njihovog života, ali i za zaštitu zdravlja djece i čitavih porodica.

Ovi dokumenti potvrđuju da je mentalno zdravlje majki prepoznato kao javnozdravstveni prioritet, a planirane mjere – uključujući uvođenje redovnog skrininga u domovima zdravlja i reviziju Metodološkog uputstva – predstavljaju važan korak ka pravovremenom prepoznavanju i liječenju postporođajne depresije.

Podsjećamo da smo još u novembru prošle godine Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske uputili zvaničnu inicijativu za nastavak provođenja obaveznog skrininga, naglašavajući hitnost rane detekcije i pružanja podrške ženama u perinatalnom periodu.

„Kao što često ističemo, postporođajna depresija je najčešća komplikacija nakon poroda, od koje pati oko 20% žena, a veliki broj slučajeva ostaje neprepoznat i neliječen. Zbog toga pozdravljamo odluku Ministarstva da kroz Akcioni plan uvede redovan skrining na depresiju u perinatalnom periodu u najmanje deset jedinica lokalne samouprave i revidira Metodološko uputstvo za skrining.“, rekla je Jelena Mihić Salapura, koordinatorica kampanje.

Pozivamo trudnice i porodilje da nas kontaktiraju i podijele iskustva – da li su prilikom posjeta u domovima zdravlja prošle skrining na postporođajnu depresiju. Njihova iskustva su će nam pomoći praćenje realizacije ovog plana i planiranje daljih aktivnosti.

Udruženje će nastaviti da prati realizaciju Akcionog plana, pruža podršku zdravstvenim radnicima kroz edukacije i podiže svijest javnosti o značaju ranog prepoznavanja postporođajne depresije.

Kampanju „Zagovaranje uvođenja skrininga na postporođajnu depresiju u BiH“ realizujemo u saradnji s partnerskim udruženjima Udruženje za edukaciju i razvoj „Dignitet“ Mostar, Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ Trebinje i Udruženje aktivnih žena „Gender“ Brčko.

(Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa