„Nada zadnja umire“, pa eko aktivisti čekaju odluku poslanika NSRS o svojoj građanskoj inicijativi, koja se tiče sudbine planine Majevice. Ali se istovremeno pripremaju i za proteste 25. jula u Loparama

by Urednik

Mjesec koji je započeo sjednicom Skupštine na kojoj se razmatra donošenje odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica, završava protestnom šetnjom u Loparama – 25. jula, od centra grada do kancelarije “Arkor” u tom gradu – u organizaciji neformalne grupe građana okupljene oko inicijative “Reci NE rudniku litijuma na Majevici”.

Eko aktivisti i građani lokalnih zajednica koje gravitiraju području Majevice sa pažnjom očekuju informacije sa Petnaeste redovne sjednice NSRS, koja je započela juče, 01.07.2025., i na čijem Dnevnom redu je tačka “Prijedlog odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske – građanska inicijativa”.

To je pretposlednja 33.tačka usvojenog dnevnog reda na kolegiju NSRS, neposredno pred početak skupštinskog zasijedanja. Sjednica Kolegija je obilježena nemilim scenama i međusobnim uvredama između predsjednika NSRS Nenada Stevandića i opozicionog poslanika Nebojše Vukanovića, što je rezultiralo Vukanovićevim izbacivanjem sa sjednice. Sukob se nastavio i ponovo je Vukanović odstranjen i tokom održavanja 23. posebne sjednice, čiji dnevni red nisu podržali predstavnici političkih stranaka skupštinske većine, pa se jedina tačka “Informacija o stanju u javnim preduzećima Republike Srpske – prijedlog narodnih poslanika”, nije ni razmatrala, tako da ta sjednica odmah po početku proglašena završenom.

A, da li će uspjeti drugi pokušaj građana Majevice i velikog broja eko aktivista, ne samo sa ovog područja već i mnogo šire, da ubijede predstavnike vlasti u najvišem zakonodavnom tijelu ovog entiteta da treba da budu protiv otvaranja rudnika u Loparama, jer će realizacija tog projekta imala katastrofalne posljedice po zajednicu i region, biće poznato kada dođe na red za glasanje po ovoj tački.

Dan pred početak skupštinskog zasijedanja 15. redovne sjednice, iz Bijeljine i Lopara su u Banja Luku stigli da prate razvoj događaja eko aktivisti iz ta dva grada, a kao “domaćini” su im na pomoći i aktivisti banjalučkog Centra za životnu sredinu.

“Iza Inicijative javno je, svojim potpisom, stalo 6.057 građana Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika, a višestruko je veći broj onih koji nas podržavaju u tome, te, od naših predstavnika u NSRS tražimo da donesu odluku kojom bi se onemogućio bilo kakv oblik rudarenja na Majevici. Održali smo nekoliko javnih skupova na kojima je ovo i potvrđeno, obratili smo se Odboru za zaštitu životne sredine Skupštine i finalno na sjednici očekujemo da se sve ovo sa uspjehom finalizuje i donese očekivana odluka, odnosno da narodni poslanici uzmu u obzir želju i volju građana koje predstavljaju” – rekla je okupljenim medijima ispred zgrade NSRS predsjednica Ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić.

Redžib Skomorac i Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu izrazili su slična očekivanja i apelovali na narodne poslanike da obave duboku i sadržajnu raspravu po predloženom i podrže Inicijativu, naglasivši da su se građani majevičkog području nedvosmisleno izjasnili da neće rudnik litijuma na svom području. Naveden je primjer rudnika “Rupice” u Varešu, koji je koncesionar “Adriatic Metals” nakon izvršenih geoloških istraživanja i početnog rada, kako je precizirao Dakić, preprodao za nekoliko milijardi KM, a da od toga građani i lokalna zajednica nisu i neće dobiti ništa.

Da su eko aktivisti protiv rudarenja na Majevici pokazali su i odbijanjem, kao i lokalne vlasti Lopara, da na ovu temu razgovaraju sa predstavnicima londonske lobističke tvrtke “Millennium Strategy”, koji su svoj dolazak i boravak u BiH najavili od 24. do 27. juna. Riječ je, kako je zvanično naglašeno u pismu namjere, o “tvrtki za savjetovanje o rizicima koja pruža usluge klijentima američkih i drugih zapadnih institucionalnih i privatnih investitora s izloženošću u srednjoj i istočnoj Europi”.

Naveli su i da trenutno rade na zadatku koji se odnosi na projekt litija Majevica, da su svjesni lokalnih osjetljivosti i kontroverzi oko ovog pitanja, te da je njihovo prisustvo u BiH i Loparama pokušaj da bolje razumiju te probleme.

“Dijelom i kako bi otkrili potencijalne puteve suradnje s pogođenim lokalnim zajednicama, ako se rudarski projekt nastavi, tko god bio konačni investitor” – navedeno je, između ostalog, u najavi dolaska u BiH predstavnika tvrtke “Millennium Strategy”.

Inače, mjesec koji je započeo sjednicom Skupštine na kojoj se razmatra donošenje odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica, završava protestnom šetnjom u Loparama – 25. jula, od centra grada do kancelarije “Arkor” u tom gradu – u organizaciji neformalne grupe građana okupljene oko inicijative “Reci NE rudniku litijuma na Majevici”.

(Lj.Đ., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa