Iz Udruženja Djeca svjetlosti su takođe kazali da im je namjera da se ide i na izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti, te da se pripremaju i za prikupljanje 3000 potpisa, kako bi se ta inicijativa razmatrala u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a dodali su da i oni planiraju apelaciju Ustavnom sudu RS.
Juče, 29.4.2025. godine je u prostorijama Doma omladine u Banjaluci održana prva tribina u okviru projekta Unapređenje položaja djece sa smetnjama u razvoju i njihovih roditelja, uz prisustvo više od 20 predstavnika građana i organizacija osoba sa invaliditetom.
Predstavnice udruženja Djeca svjetlosti, Daniela Višnjić, (pravni savjetnik na projektu), Olivera Davidović (mr psihologije/koordinator projekta), Nikolina Klepić (dipl. psihologije) su govorile o radu udruženja, projektu i planiranim projektnim aktivnostima u slijedećem periodu.
Cilj ove tribine je bio da se što šira javnost upozna sa sa ovom temom i planiranim aktivnostima u narednom periodu.
Predstavnice Udruženja su iznijele informacije da će se u narednom periodu u značajnoj mjeri angažovati na pravnoj podršci svojim korisnicima, posebno roditeljima-njegovateljima, koji imaju problema u ostvarivanju prava na status roditelja-njegovatelja. Potvrdili su svoju opredjeljenost da će svim roditeljima-njegovateljima pomoći besplatnim pravnim savjetom i podrškom, te da im se roditelji-njegovatelji jave kako bi ovo i realizovali.
Nakon toga su naveli kako je Zakon o socijalnoj zaštiti RS diskriminirajući, jer se sa navršenih 30 godina djeteta sa autizmom, gubi status roditelja-njegovatelja. I ovo je ozbiljan propust koji ugrožava prava i osobe sa autizmom i drugim vidovima invaliditeta, ali i roditelje-njegovatelje koji su u punom kapacitetu angažovani oko svoje djece 24 sata dnevno.
Naveli su i primjer da je u Republici Srpskoj naknada za roditelja-njegovatelja 604 KM, dok je u Federaciji BiH taj iznos značajno veći i iznosi 1000 KM.
U diskusiju se uključila i Dragana Kljajić dipl. pravnica, koja je istakla da dolazi iz Gradskog odbora PDP-a u Banjaluci i koja je rekla da je provela značajno vrijeme na proučavanju ove materije u pravnom smislu i ustvrdila je da je ova odredba u vezi starosne dobe od 30 godina kao prag kada roditelj-njegovatelj gubi taj status, apsolutno neustavna, te da je ona kao građanka, septembra 2024. godine, podnijela prema Ustavnom sudu RS zahtjev za ocjenu ustavnosti ove odredbe i Zakona o socijalnoj zaštiti.
Iz Udruženja Djeca svjetlosti su takođe kazali da im je namjera da se ide i na izmjene Zakona o socijalnoj zaštiti, te da se pripremaju i za prikupljanje 3000 potpisa, kako bi se ta inicijativa razmatrala u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a dodali su da i oni planiraju apelaciju Ustavnom sudu RS, kako bi se ocijenila ustavnost ovakvog propisa u vezi roditelja-njegovatelja.
Na samom skupu su se mogle čuti i različite prakse u vezi sa ovim pitanjem po različitim osnovama u jedinicama lokalne samouprave, što u suštini ne bi smjelo da se dešava da su propisi na kvalitetan način regulisali ovu oblast.
A o paradoksima u našem društvu, govori i činjenica da sa navršenih 65 godina, roditelj-njegovatelj gubi taj status, što se veže za radni vijek i starosnu penziju koja u većini branši nastaje sa 65 godina. I tu se traži rješenje po kojem bi nadležna komisija Fonda dječije zaštite RS, trebala procijeniti psihofizičke sposobnosti roditelja-njegovatelja i njegove mogućnosti da zadrži taj status.
Čitava stvar je poprilično apsurdna, imamo li u vidu kako se olako u našem društvu npr. izdaje ljekarsko uvjerenje za produžetak vozačke dozvole građanima koji su zagazili duboko u osmu ili čak devetu deceniju, što je mnogo rizičnije za širu populaciju od uloge roditelja-njegovatelja.
Iako su uredno bili pozvani na tribinu, iz Ministarsta zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske niko se nije odazvao, što dosta govori o njihovom odnosu i nedostatku elementarne socijalne osjetljivosti. S druge strane, Grad Banjaluka je na događaj uputila veći broj svojih stručnjaka, a na skupu je prisustvovala i savjetnica gradonačelnika, gospođa Adriana Basara, koja je i na tribini istakla opredjeljenje da se mora popraviti položaj roditelja-njegovatelja.
Partneri Udruženja Djeca svjetlosti iz Banjaluke u svim aktivnostima su Udruženje Duga iz Gradiške, Plavi balon iz Prijedora i Drugačiji svijet iz Bijeljine.
Javnoj tribini su prisustvovali i predstavnici udruženja koja pružaju podršku aktivnostima za ostvarenje boljeg položaja roditelja-njegovatelja i osoba sa invaliditetom – Zajedno, Iskra, Savez za rijetke bolesti – a sve aktivnosti podržava i finansira Ambasada Švicarske kroz aktivnosti Projekat PRAGG (Proaktivni građani i građanke), koji ima za cilj aktivno učešće građana i građana, naročito socijalno isključenih, u zagovaranju i kreiranju javnih politika kroz angažman u organizacijama civilnog društva.
(Ž.N., Objektivno / Foto: Ž.N.)