Ekološki incident u Zavidovićima: Masovna sječa drveća po gradu ekološki neosvještene vlasti, s lošim izgovorom i bez ozbiljnog projekta

by Urednik

Od gradskih vlasti ekolozi zahtijevaju da izađu u javnost sa dokumentacijom o procjeni stanja svakog posječenog stabla, da li su prethodno predložene mjere sa ciljem njihove zaštite ili oporavka prije samog uništavanja, imajući u vidu da područje Zavidovića, kao nekadašnji centar drvne industrije i bogat šumskim područjem, zasigurno ima iskustva i stručnjake za takve vrste procjena i preduzimanje mjera. Izrazili su i sumnju da će oni koji su predložili uništavanje i sječu stabala drveća biti u stanju da održavaju nove vrste. Stoga su lokalnim vlastima, ironično, predložili da umjesto novog hortikulturnog uređenja na tim površinama „posiju djetelinu ili da iznajme nekome da posadi krompir, luk i slično“.

“Saniratna sječa” drveća, kako su masovno uklanjanje “pluća” Zavidovića opisale aktuelne vlasti u gradu na tri rijeke, sudeći prema negativnim reakcijama, nije naišla na odobravanje sugrađana.

“Danas smo krenuli sa sanitarnom sječom određenih stabala nakon što je komunalni inspektor naložio njihovo uklanjanje. Radi se o oboljelim stablima ili onim stablima koja ugrožavaju objekte u neposrednoj blizini ili pješake i njihova dobra. Kako stvari stoje, umjesto palnirana tri dana, posao ćemo uraditi za jedan dan, tako da će danas biti završena sječa i obrezivanje drveća u gradu. Iduće sedmice krećemo sa sadnjom drveća, ukrasnog bilja i cvijeća” – javno se ispred gradskih vlasti, u srijedu 15.04.2025., oglasila tim povodom gradonačelnica Zavidovića Erna Merdić Smailhodžić.

Pola godine od izbora na kojim je izabrana za čelnicu lokalne izvršne vlasti, Merdić Smailhodžić je pojasnila da je prije početka “sanitarne” sječe magistrica pejzažne hortikulture Alisa Polić Mujkić sačinila detaljan plan sječe, obrezivanja i sadnje novih sadnica i cvijeća, priloživši nekoliko, rukom nacrtanih idejnih rješenja  novog hortikulturnog uređenja.

“Projektom pokrivamo cijeli grad i vjerujem da će Zavidovići nakon ovoga biti puno ugodnije i ljepše mjesto za boravak. Kada završimo posao, ukupno ćemo imati 100 novozasađenih sadnica drveća, ne računajući cvijeće. Hvala svima na strpljenju, doprinosu i podršci da očistimo i uljepšamo naše Zavidoviće” – obavijestila je sugrađana nova gradonačelnica, završivši obraćanje sa jednim od svojih predizbornih slogana “Zajedno za bolje i ljepše Zavidoviće”

Međutim, nakon toga uslijedio je pravi bunt Zavidovićana, uglavnom na društvenim mrežama i osuda tog poteza lokalnih vlasti, ne samo od ekologa i običnih građana, već i predstavnika struke.

Kritičari “sanitarne sječe” su argumentovano nastojali da ospore tvrdnje da se radi o sječi starih i oboljelih stabala, upozoravajući da se radi o klasičnom ekološkom incidentu.

Od gradskih vlasti ekolozi zahtijevaju da izađu u javnost sa dokumentacijom o procjeni stanja svakog posječenog stabla, da li su prethodno predložene mjere sa ciljem njihove zaštite ili oporavka prije samog uništavanja, imajući u vidu da područje Zavidovića, kao nekadašnji centar drvne industrije i bogat šumskim područjem, zasigurno ima iskustva i stručnjake za takve vrste procjena i preduzimanje mjera. Izrazili su i sumnju da će oni koji su predložili uništavanje i sječu stabala drveća biti u stanju da održavaju nove vrste. Stoga su lokalnim vlastima, ironično, predložili da umjesto novog hortikulturnog uređenja na tim površinama „posiju djetelinu ili da iznajme nekome da posadi krompir, luk i slično“.

Među protivnicima sječe stabala na gradskom području su i oni koji kažu da su je u početku podržali, ali kada su vidjeli da je novi projekat zapravo običan likovni rad i kada su vidjeli posječena stabla, da su to doživjeli kao horor.

“Kroz drvnu tehničku školu, a kasnije i studijski program biologije, naučio sam da bi ova slika posječenih stabala označavala u potpunosti zdravo i produktivno drvo. Ova katastrofa ne može se opravdati. Grad drveta, ali bez drveta u užem dijelu grada ili to bar neće biti slijedećih 20-30 godina, dok ne porastu sadnice koje nismo još ni zasadili. Duboko razočaran. Nepopravljiva šteta.” – jedan je od komentara ekologa, koji traži da se gradonačelnica javno izjasni da li je na način kako je to učinjeno tako bilo i zamišljeno.

Na pažnju ovdašnje javnosti posebno je naišla kritika arhitekte sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti urbanizma, ali i pejzažne arhitekture kako u BiH, tako i u inostranstvu, dipl.ing.arh. Adele Salihović.

“Osjećam građansku, ali i profesionalnu dužnost da se oglasim po ovom pitanju, te izrazim iznimno razočarenje i nevjericu zbog onoga što se danas desilo u našem gradu, a sa željom i namjerom da makar na ovome ostane i da nađemo zajedničko rješenje. Za sječu velike količine drveća u jednom gradu nadležnost je u rukama Službe za urbanizam i gradnju Grada Zavidovići, gdje komunalni inspektor izdaje rješenje na osnovu zahtjeva i inicijative koje podnosi, u ovom slučaju, gradonačelnica grada. Smatram da građani ovog grada zaslužuju službeni dokaz da svako od posječenih stabala ispunjava kriterije za sječu, uz obrazloženje.

Pored toga, kao stručnjak u ovoj oblasti, smatram da su skice pejzažnog planera vrlo siromašne i neprofesionalno urađene, te ne pružaju nikakve konkretne niti tačne informacije o “projektu”. S obzirom na to da se ovakav način predstavljanja informacija u javnosti ne može uopšte smatrati projektom jednog grada, smatram da građani zaslužuju ozbiljan i legitiman projekat s jasno definiranim pozicijama posječenih, kao i novozasađenih stabala, te svim potrebnim informacijama za sprovođenje istog” – navela je, između ostalog, arhitekta Salihović, nabrojavši argumentovano razloge kojim bi se mogla opravdati eventualna sječa stabala.

Takođe, za nju je, kako je navela, posebno poražavajuća činjenica da je projektantica koja je predložila novo hortikulturno uređenje kao objašnjenje navela da “grad treba biti prozračan, uredan, jednostavan za održavanje, te olakšati kretanje pješaka i automobila”.

“Ova izjava postaje još problematičnija u kontekstu savremenih globalnih trendova, kada je svijest o važnosti zelenih površina u gradovima, te razvoj tzv. “zelenih gradova”, dostigla visok nivo. U današnjem vremenu, kada je očuvanje okoliša, zaštita zraka, smanjenje zvučne buke i zaštita od sunca postali ključni faktori za kvalitet života, ovakav pristup se čini kao zaostajanje u razvoju urbanih prostora. Zeleni gradovi nisu samo estetski lijepi, već predstavljaju nužnost za održiv razvoj i dobrobit svih stanovnika. Ovim putem bih zamolila sve osobe koje su nadležne i uključene u ovaj poduhvat da se oglase i izjasne, kako meni, tako i svim ostalim građanima ovog grada koji to zaslužuju” – apel je upućen vlastima Zavidovića od arhitekte Salihović.

Građani ovog grada, ne samo eko aktivisti, su listom podržali njene argumente, izražavajući bojazan da će zbog uklanjanja stabala iz gradskog jezgra uslijediti masovno postavljanje klima uređaja, pogotovo na objektima javnih institucija, jer će temperatura u gradu zbog gubitka hlada zasigurno porasti.

(Lj.Đ., Odgovorno / Foto: J.M.)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa