Odsustvo zakona koji bi regulisao prava osoba sa invaliditetom na zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju u Brčko distriktu dodatno otežava pristup tržištu rada i doprinosi diskriminaciji ove ranjive kategorije.
Da li ste znali da je Brčko distrikt jedini dio Bosne i Hercegovine koji još uvijek nema usvojen zakon koji bi regulisao prava osoba sa invaliditetom na zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju? To znači da osobe sa invaliditetom u Brčko distriktu nemaju ista ljudska prava, kao ostale osobe sa invaliditetom, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u zemljama u okruženju i u Evropskoj Uniji.
Imajući u vidu da odsustvo ovog zakona dodatno otežava pristup tržištu rada i doprinosi diskriminaciji ove ranjive kategorije, jasno je iz kog razloga se predstavnici civilnog društva zalažu da se Zakon usvoji te da se poveća broj zaposlenih osoba sa invaliditetom u Brčko distriktu te obezbijedi njihovo kvotno zapošljavanje.
Naime, kvotno zapošljavanje podrazumijeva zakonsku obavezu poslodavaca da zaposle određeni broj osoba sa invaliditetom, u zavisnosti od veličine kompanije ili institucija. Ukoliko poslodavac nije u stanju ili neće da ispuni ovu obavezu, alternativno može uplatiti posebne doprinose u fond za podršku zapošljavanja osoba sa invaliditetom, koji će biti smješten pri Zavodu za zapošljavanje. Takav fond bi se koristio za finansiranje raznih mjera kao npr. subvenciju plate, prilagođavanje radnih mjesta ili stručno osposobljavanje osobe sa invaliditetom.
Nataša Damjanović, predsjednica Udruženja “Vjera&nada” koja se zajedno sa drugim organizacijama zalaže za povećanje broja zaposlenih osoba sa invaliditetom i njihovo kvotno zapošljavanje u Brčko distriktu obećava da će istrajati na donošenju Zakona koji će regulisati ova prava u Distriktu.
“Svakodnevno sam u kontaktu s osobama koje, uprkos vlastitim znanjima i sposobnostima, često nailaze na prepreke pri zapošljavanju. Priče njihove, borba za dostojanstven život i želja da budu aktivni članovi društva bili su moja najveća motivacija da pokrenem ovu inicijativu. Vjerujem da zajedno možemo stvoriti inkluzivnije i pravednije društvo u kojem će svaka osoba, bez obzira na svoje sposobnosti, imati priliku da doprinese zajednici i živi dostojanstveno, a ne na marginama socijale. I zato neću stati dok se ne usvoji Zakon o zapošljavanju osoba sa invaliditetom te pozivam sve građane, institucije i donosioce odluka da se uključe u napore za usvajanje ovog ključnog zakona kako bismo stvorili inkluzivnije društvo u Brčko distriktu BiH”, kaže Nataša.
Svjetlo na kraju tunela, u ovom kontekstu, se nazire. U prethodnim danima usvojen je Program rada Vlade Brčko distrikta za 2025. godinu i tim povodom gradonačelnik Siniša Milić izjavio je da je u toku pribavljanje mišljenja institucija kako bi Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom mogao biti upućen u proceduru usvajanja na Vladi. Gradonačelnik je također naglasio i važnu činjenicu: Brčko je jedini dio regije koji još uvijek nema ovaj zakon, što dodatno potvrđuje koliko je njegovo donošenje hitno i nužno.
Šta bi za osobu sa invaliditetom značilo usvajanje Zakona ispričao je, za udruženje “Vjera i nada”, Amir Karamujić koji boluje od multipla skleroze, član je istoimenog udruženja i zaposlen je u Pododjeljenju za podršku MZ, NVO i UG.
“Postoje stimulativni efekti kroz zakon, za preduzeća, odnosno firme koje zaposle osobe sa invaliditetom. Ali, uvijek se zaboravi ona činjnica koja je to korist za zajednicu da zaposli se osoba sa invaliditetom. Ta se osoba spasi.”, navodi Karamujić.
(D.B., Odgovorno)